Çırılçıplak Ata Binerek Tüm Kenti Dolaşan Lady Godiva

11. yüzyıl İngiltere’si…

Coventry halkı, Lord Leofric’in koyduğu vergiler altında ezilmekte, gece gündüz çalışmalarına rağmen, tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamaktadırlar.

Lord’un güzeller güzeli eşi Lady Godiva, halkın bu durumuna üzülmekte, bu konuda sık sık eşiyle tartışmakta, sonuç alamayınca da yalvarmaktadır.

Lord Leofric, eşinin bu bitip tükenmeyen ısrarları karşısında büyük bir öfkeye kapılarak “Madem ki bu kadar istiyorsun vergileri kaldırmamı, bir koşulum var; anadan doğma çırılçıplak kalacaksın ve bir ata binerek kenti bir baştan bir başa dolaşacaksın” der. Lord eşinin bu koşulu asla yerine getiremeyeceğine inanmaktadır. Böylece onun bitip tükenmez ısrarlarına son vermiş olacaktır. Ne yazık ki Lord, eşini yeteri kadar tanımamıştır. “Tamam” der Lady, “Teklifini kabul ediyorum, ama sen de sözünde duracak, vergileri kaldıracaksın.”
Bu tartışmanın sonucunu kitaplar şöyle yazar: “Lady Godiva, vücudunu sadece uzun saçlarıyla örterek, çırılçıplak bindiği atıyla tüm kenti dolaştı.”

Coventry halkı, Lady Godiva’nın bu fedakârlığı yapacağını duyar ve sokağa çıkmayarak, iş yerlerini, evlerinin pencerelerini, kepenklerini kapar. İçlerinden bir teki bile bu çok özel görünümdeki Lady Godiva’ya bakmaz.

Sonuç olarak Coventry halkı ağır vergilerden kurtulur.

Adını tarihe halk kahramanı olarak yazdıran; insanların kalbinde, sevgi ve merhametiyle, cesaretiyle yaşayan bu efsane ‘Kadın’, yıllardır ismini marka haline getiren Godiva çikolatalarıyla yaşıyor.

Tarihte adı geçen efsaneleşmiş isimlerden, halk kahramanlarından marka olur mu, olmaz mı diye birçok tartışma yaşandı.

Halk kahramanlarından marka olmalı mı, olmamalı mı? Ne dersiniz?

Bence hakkını vereceğine inanan her firma kesinlikle bu isimleri yaşatmalı!

Tıpkı Godiva çikolatalarının kendi web sayfalarında yazdıkları gibi..

“Belçika’da 1926 yılında, Joseph Draps adlı çikolata ustasının bir düşü vardır. Kaliteli, prestijli, tutkulu ve benzersiz lezzeti olan bir çikolatadır hayali. Yapar da… Üstelik Joseph Draps o kadar başarılı olur ki, bir efsanenin adını yakıştırdığı çikolatası kendi efsanesini yazacaktır…”

Sevgilerimle,

Selma Büyükdağ

https://www.godivatr.com

 

Yazının her hakkı saklıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s